Costa Blanca przewodnik – FAQ

FAQ

 1. Jak wybrałeś trasy?
  Kierowałem się tym co chciałbym sam przejechać i zobaczyć będąc tu pierwszy raz. Nie przejechałem wszystkich dostępnych wariantów, nie przejechałem wszystkich lokalnych sztosów. Wszystkie propozycje przejechałem w takiej lub innej konfiguracji i wierzę, że wybrałem wystarczająco różnorodne trasy, żeby nikt się nie nudził, a szczęki trzeba było zbierać z asfaltu 😉 Nie oznacza to jednak, że nie ma lepszych tras – na pewno gdzieś są!
 2. Czy po drodze są sklepy?
  Z tym jest różnie i raczej nastawiajmy się na to, że nie ma. W miejscówkach kolarskich jak Musette, czy ta w Xalo dostępne są żele, batony i tym podobne, ale w górach sklepy są rzadkością, a poleganie na nich to nie jest najlepszy pomysł. Warto jednak wspomnieć, że punkty z wodą pitną są dostępne w niemal każdej miejscowości, więc bidony jest czym napełnić.
 3. Czy można płacić kartą?
  Ostatni bastion, czyli kawiarnia w Tarbenie w 2024 przyjmuje płatności kartą. Warto jednak mieć jakieś drobne przy sobie, żeby nikt kawy nie odmówił kiedy będzie najbardziej potrzebna.
 4. Jak się ubrać?
  Wyjazd z Calpe to w każdą stronę prędzej czy później podjazd co oznacza, że warto od samego początku nie ubierać się we wszystko co jest dostępne, bo dość szybko się rozgrzejemy (no chyba, że temperatura jest z tych hardcore’owych lub wiatr urywa głowy to wiadomo). Warto mieć jednak ze sobą jedną dodatkową warstwę na zjazdy. Bluza i/lub kurtka to wersja bardzo mile widziana, ale nogawki, rękawki i buff/czapka to moim zdaniem must have. Tylko raz się zdarzyło, że na długim rozjeździe nie ubierałem się na zjazd. Warto też mieć w zanadrzu długie rękawiczki, żeby czuć palce na hamulcu.
 5. Garmin jedno, a screeny drugie – w co wierzyć?
  Nie wiem czemu Garmin zaniża przewyższenia. Te ze Stravy są jak najbardziej poprawne i wstawione w nagłówki.
 6. Skąd te czasy przejazdu?
  Mówiąc szczerze nie wiem jak są wyliczane. Wziąłem ze Stravy, natomiast w 8/10 przypadków kończyłem je szybciej niż pokazany czas. (mówimy o czasie samej jazdy oczywiście, nie o czasie jazdy + postojach)